Yeni bir biometrik teşhis yöntemi; Burun

28 04 2011 | Ekleyen: | Konu: Güvenlik Teçhizatı

(Security Management Dergisi Temmuz-2010 Sayısından alınmıştır)

Şimdiye kadar parmak izi, avuç iç?i, retina, komple yüz ve ses gibi, insanların kendilerine has özellikleriyle yapılan tanıma ve teşhis yöntemlerine insan burnunun da dahil edilmesi yönünde çalışmalar yapılıyor. ABD, İngiliz ve Fransız bilim adamları, burun yapılarındaki farklılıkların bireylere has olduğunu ve yüzdeki gülme, konuşma vb hareketlerden etkilenmediği teziyle, burun şeklinin biometrik teşhis için kullanılabilirliğini araştırıyorlar. Bilim adamları, burun biometriği ile insanların herhangi bir cihaza yakınlaşmadan, belirli mesafelerden kendi iradeleri dışında dahi olsa kimlik tespiti yapılabileceğini düşünüyorlar. 

Ancak diğer bazı bilim adamları ise, burunun ameliyatla en kolay değiştirilebilen organlardan biri olması nedeniyle, kayıtları yanıltmak isteyenlerin 3-5 günde burun biometriklerini değiştirebileceklerini, hatta yaşlanmayla burun yapısının değiştiğini öne sürerek, burun biometriği çalışmalarını onaylamamaktadır.

İlk deneylerde burun yapısının teşhis maksadıyla kullanılabileceğine dair bulgular elde edilse de, bu konudaki çalışmaların bir süre daha süreceği tahmin edilmektedir.

   

Yorum Yapın