Toplu Konutların ve Sitelerin Güvenliği

02 01 2012 | Ekleyen: | Konu: Güvenlik Uzmanlık Alanları, Yaşam Alanlarının Güvenliği

Son zamanlarda büyük şehirlerde site içersinde yer alan konutlarda oturumlar büyük artış göstermiştir. Bu sitelerde ve toplu konutlarda oturmanın en büyük tercih sebebi ise güvenlik hizmetlerinin en üst düzeyde olmasından kaynaklanmaktadır. Temel olarak konutların ve sitelerin geniş alan güvenlikleri elektronik güvenlik sistemleri ve elemanlı güvenlik tedbirleri ile aşağıdaki şekilde sağlanmaktadır.

Elektronik Güvenlik Sistemleri

 • Kamera Sistemleri,
 • Görüntülü Kapı Telefonu Sistemleri,
 • Bekçi Tur Kontrol Sistemleri,
 • Otopark Kontrol Sistemleri (Otomatik Geçiş Sistemleri /OGS, Plaka Okuma Sistemleri),
 • Bariyerler, (Road Blocker, mantar bariyer, standart kollu bariyer) 
 • Yangın Alarm Sistemleri,
 • Gaz Alarm Sistemleri,
 • Yangın Söndürme Sistemleri,
 • Turnike Sistemleri
 • Tel Örgü ve Çitler
 • Aydınlatma Sistemleri

Kamera Sistemleri; Site ve toplu konularda uygulaması gerçekleştirilen kamera sistemleri ile

 • Site giriş ve çıkışları,
 • Bahçe ve park alanları,
 • Otopark alanları,
 • Oyun alanları,
 • Havuz alanları

kontrol altına alınmaktadır. Tüm alanlardaki görüntüler kayıt altında olup gece ve gündüz oluşması muhtemel olayların önüne geçilmesi adına yardımcı bir sistem görevi görür. Şüpheli durumlar kamera monitöründen tespit edildiği anda müdahale süreci olay büyümeden başlayabilir. 

Görüntülü Kapı Telefonları: Görüntülü kapı telefonu ? interkom sistemleri ile site sakinleri kendilerini ziyaret eden misafirlerini görebilirler, daireler arasında ve güvenlik ile görüntülü olarak konuşabilirler. Bu şekilde ziyaretçilerin kontrol edilmesi ve istenmeyen ziyaretçilerin kabul edilmemesi mümkün olmaktadır.

Bekçi Tur Kontrol Sistemleri; Güvenlik personeliniz ve bekçinizin özellikle gece devriye halinde gezineceği alanları ve noktaları gezip gezmediğini denetlemek için kullanılır. Bu sistem sayesinde kontrol altına alınmak istenen noktalara sistemin alıcıları yerleştirilir. Güvenlik personelinizin ya da bekçinizin gece hangi noktaları hangi aralıklarda dolaştığını detaylı bir şekilde raporlayabilir ve kontrol altında tutabilirsiniz.

Otopark Kontrol Sistemleri;  Site ve toplu konularda yaşanan en önemli sıkıntılardan bir tanesi de otopark kullanımı ve kontrolüdür. İhtiyaca ve kullanılan alana göre çok farklı özelliklere sahip sistemlerde amaç otopark giriş ve çıkışlarının kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Otomatik geçiş sistemleri ve plaka tanımlama sistemleri ile sitede sakinleri site otopark giriş ve çıkışlarını otomatik olarak gerçekleştirebilmekte, site otoparkına yabancı araç girişleri sınırlandırılmaktadır. 

Bariyer Sistemleri; Otopark sistemlerine entegre olarak kullanılan ve araç geçişlerini sınırlandıran sistemlerdir. Fiziki yapı olarak standart kollu bariyerler, mantar bariyerler ve road blocker?lar olarak farklı gruplara ayrılırlar. Geçişi kontrollü bir şekilde sınırlandırmak için kullanılmaktadır.

Yangın Alarm Sistemleri; Sitelerde özellikle otopark, enerji merkezi, ısıtma merkezi, makine daireleri gibi alanlarda oluşabilecek yangını önceden algılayıp uyarı veren sistemlerdir. Çoğu kez kullanıldıkları alanlarda yangın öncesi erken uyarı sayesinde çok büyük felaketleri önlemiştir.

Gaz Alarm Sistemleri; Sitelerde özellikle, zehirli gazların oluşabileceği, birikebileceği tüm alanlarda ve gaz hatlarının geçiş noktalarında kullanılmaktadır. Gaz sızıntılarını algılayıp erken uyarı sistemini devreye sokmaktadır.

Yangın Söndürme Sistemleri; Otopark kapasitesi büyük olan sitelerde kullanılması önerilmektedir. İçeride biriken gazlar ve ateşleme sistemlerinin sürekli aktif olması risk seviyesini de sürekli yüksek noktalarda tutmaktadır. Yangın anında devreye girer ve söndürme işlemini otomatik olarak gerçekleştirip yangın büyüyüp müdahale edilemeyecek duruma gelmesini önlemektedir.

Personel Devam Kontrol Sistemleri; Çalışan tüm personelin ve ziyaretçilerin giriş ve çıkışlarını kontrol altında tutmaya yarayan ve detaylı olarak raporlama işlemlerinin gerçekleştirilebildiği sistemlerdir. Kart okuyucular, parmak izi okuyucular, biometrik okuyuculardan oluşmaktadır. Giriş ve çıkışları sınırlandırılmak, yetkilendirilmek ve kontrol altına alınmak istenen tüm noktalarda kullanılabilir. Yetkisiz kişilerin yetkisi olmadığı noktalara giriş yapmasını engellemektedir.

Turnike Sistemleri; Sitelerde ve toplu konutlarda spor salonu, havuz alanı, futbol sahaları gibi sosyal alanların giriş ve çıkışlarının kontrollü bir şekilde sağlanması için kullanılmaktadır. Üye olmayan ya da yetkisi olmayan kişilerin giriş ve çıkışlarının sınırlandırılması ile sosyal alanların güvenliği, giriş ve çıkış kontrolü etkin bir şekilde sağlanmaktadır. Turnike Sistemlerinde, kartlı geçiş, parmak izli geçiş, şifreli geçiş, yüz tanıma sistemli geçiş teknolojileri kullanılabilir.

CCTV Kamera Sistemleri; Tesis güvenliğinde kullanılan güvenlik kameraları yüksek çözünürlüklü olmalıdır. Giriş ve çıkış yapan kişilerin kimliklerinin ve araçların plakalarını net bir şekilde analiz edilmesi sağlanmaktadır. Tesis güvenliğinde kurulan kamera sistemleri ile öncelikle bina çevresinin güvenliği, sonra giriş ve çıkış noktaları güvenliği, genel tesis denetimi, sonra personel güvenliği ve son olarak demirbaş ve ürün güvenliği en etkin şekilde sağlanmaktadır.

Video Analiz Sistemleri: Video analiz sistemleri, kamera sistemerine entegre edilen yazılım tabanlı sistemlerdir. Kullanılacak alana ve senaryolara göre hazırlanan kurallar karşısında denetimi otomatik olarak gerçekleştiren ve işletmeye ihtiyacı olan verileri sunan sistemlerdir. Video analiz sistemleri ile, şüpheli paket tespiti, terk edilmiş-unutulmuş valiz, çanta tespiti, şüpheli davranışlarda bulunan kişi tespiti, yerinden alınan nesne tespiti ve takibi, yasak bölge giriş tespiti ve takibini, araç geçiş kontrolünü, yasaklı park noktalarına yapılan girişler, bekleme yapan araç tespitlerini, objelerin operatör bağımsız olarak kamera tarafından takip edilmesini otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Senaryolar sistemin kurulacağı alana ve bölgeye göre özel olarak belirlenip tüm kontrol noktaları sınırlandırılabilmektedir.

Geçiş Kontrol Sistemleri: Tesis güvenliği ve denetiminde kullanılan geçiş kontrol sistemleri öncelikle tesis giriş ve çıkışlarında kullanılan metal kapı detektörleri ve xray cihazlardan oluşmaktadır. Tesise giriş yapan ziyaretçilerin valiz, çanta, bagaj kontrolü bu cihazlar (xray) tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayrıca giriş noktalarında kullanılan metal kapı detektörleri ile kişinin üzerindeki metal yoğunlukları (silah, metal suç aletleri) tespit edilebilmektedir.

Hırsız Alarm Sistemleri; Hırsız Alarm Sistemleri hırsızlığa karşı korunmanın en etkili yöntemidir. Ev tipi uygulamalarda riskli bölgeler dışarıdan giriş yapılması muhtemel olan bölgelerdir. Örneğin, 5. Katta oturuyorsanız ve evinize yalnızca daire giriş kapısından giriş yapılabilirse bu bölgenin koruma altına alınması, giriş ve giriş üstü katta oturuyorsanız daire giriş kapısının dışında, dış cepheden içeriye girilebilecek tüm pencere ve odaların kontrol altına alınması gerekmektedir. Hırsız Alarm Sistemleri, hareketi algılayan detektörler, kapı ve pencerelerde kullanılan manyetik kontaklar, alarm sistemini devreye almanızı ve devre dışı bırakmanızı sağlayan şifre paneli ve bunlardan gelen sinyallerin işlendiği ana kontrol panelden oluşmaktadır. Alarm sistemlerinin kablolu ve kablosuz modelleri mevcuttur. Ayrıca alarm gözlem istasyonumuz sayesinde alarm sisteminizden gelen sinyaller (hırsızlık, gasp, acil durum, yangın, gaz kaçağı vb.) 24 saat anlık olarak kontrol altında tutulmaktadır. Alarm gözlem istasyonuna gelen sinyaller doğrultusunda, emniyet birimleri, itfaiye, acil yardım birimlerini anlık olarak bilgilendirir

Güvenlik Dumanı; Gerçekleşmesi muhtemel bir hırsızlık ya da soygun olayına karşı devreye giren sistemlerdir. Sistem alarm sistemi ile entegre bir şekilde çalışmakta olup kullanıcı tarafından da ani panik butonu ile devreye alınabilmektedir. Soygunun gerçekleştiği alan birkaç saniye içerisinde yoğun beyaz bir duman ile kaplanmaktadır. Bu sayede soyguncu paniğe kapılıp görüş mesafesi de sıfıra indiği için hızlı bir şekilde olay yerini terk etmektedir. Olay yerinin terk edilememesi durumunda şahıs güvenlik birimleri tarafından yakalanıp etkisiz hale getirilebilmektedir.

Otopark Yönetim Sistemleri: Tesise giriş ve çıkış yapan araçların güvenli olup olmadıklarını denetleyip ücretlendirmesini gerçekleştiren sistemlerdir. Sistem giriş ve çıkış yapan tüm araçların plakalarını kayıt altına almaktadır. farklı sistemler ile entegre edilip bu araç plakaları sorgulanabilmektedir. Sistem giriş ve çıkış yapan araçların otopark ücretlendirmesini, üye yönetimini de otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Kaynak Site : http://www.samsungcctvturkiye.com

Güvenlik Görevlileri 

5188 sayılı kanun vermiş olduğu temel görevler yanında güvenliğin sağlandığı alana özgü çeşitli görev yeri sorumlulukları vardır. Projenin özelliklerine ve müşterinin isteğine bağlı olarak toplu konut ve sitelerde özel güvenlik görevlerinin görev dağılımları ve sorumlulukları temel olarak şunlardır.

KARŞILAMA

Gelen çalışanların ve ziyaretçilerin kontrolünü yaparak ziyaret edeceği kişinin kim olduğunu ve niye geldikleri konusunda bilgi alır.  Site sakini aranarak bilgi gelen kişinin veya kişilerin kim olduğu söylenerek girişlerinin uygun olup olmadığı konusunda teyit alınır

 YÖNLENDİRME

Gelen ziyaretçilerin veya çalışanların nereye gidecekleri konusunda bilgi verir. Gelen ziyaretçi ve ya çalışanların toplu konut ve site içersinde site yönetimi tarafından tebliğ edilen kuralları hatırlatır.

REFAKAT

Gelen ziyaretçi ve ya çalışanın ziyaret edeceği yeri bilmemesi durumunda yaya veya motorlu olarak refakat edilir. Konut sahibinin olmadığı durumunlar da konut sahibinin izni ile konut içine girilerek çalışan veya ziyaretçinin kontrolü sağlanır.

DEVRİYE

Toplu konut ve sitelerde yaya veya motorize olarak devriye atılır.

KONTROL

Konut sahibinin ve ya site yönetiminin isteği doğrultusunda belirli yerlerin veya konutların kontrolünün yapılması

   

Tags:

Yorum Yapın