Sağlık Çalışanlarına Şiddet Ve Özel Güvenlik

05 05 2012 | Ekleyen: | Konu: En Çok Okunanlar, Hastane Güvenliği

Ahmet Kenan SAYIN. (Öğr. Gör.)

Günümüzde sağlık çalışanlarına ve sağlık kurumlarına (Özellikle Acil Servis, Ambulans vb.) yönelik saldırılar veya sürdürülen şiddet, bizleri ve toplumumuzu önemli ölçüde etkiliyor.

5-6 yıl önce İstanbul ilinde gönüllü ilkyardım eğitimleri alarak bir süre kurumumdaki ambulansta çalışma fırsatı bulmuştum. Ambulansta çalışırken ?özellikle ambulans çalışanlarının korunmasında ve büyük hastanelerin acil servisleri başta olmak üzere, hastane girişlerinde, hastane çevrelerinde ve hastanelerin iç kısımlarında, bırakın sağlık çalışanlarını bir hasta veya hasta yakını için bile gözle görülür güvenlik açıklarının bulunması beni çok şaşırtmıştı. Hırsızlıklar, doktorlara sözlü veya fiziksel saldırı, tehditler ve kargaşa vb. sıkça rastladığımız durumlar olmuştu. Bu hastanelere bir hasta olarak veya bir hasta yakını olarak ta sık gidiyordum. Hatta bir doktor arkadaşım bana acilde çalışmamasına rağmen, ?çalışırken beyaz önlük giymiyorum çünkü her an bana bir saldırı olabileceğini düşünüyorum? diye ifade etmişti? Şimdi ise haberlerde sağlık çalışanlarına artan şiddeti her gün izleyebiliyoruz.

Peki çözüm ne? Tabi ki bunların çözümü sadece güvenlik sistemleri ve görevlileri ile ilgilidir, demek yanlış olur. Bu durum kanunlarla veya sağlık düzenlemeleriyle de yakından ilgilidir? Ancak güvenlik değerlendirmeleri ve çalışanların gerektiğinde ?yakın koruma? yoluyla korunması gibi çözümler bu şiddet olaylarını önlemede birinci derecede gereklilik gibi görünüyor… Bu durumda, sağlık kurumları ve çalışanlarına yönelik güvenlik hizmetleri nasıl olur? sorusu karşımıza çıkıyor. Ben bu soruya önemli gördüğüm tespitlerle, birkaç maddeyle, değinmek istiyorum;

Sağlık Çalışanlarını Korumada Özel Güvenlik Hizmetleri;

1-      Bir çok ambulansta (bir olaya gidildiğinde ambulans güvenliğini sağlamak amacıyla) özel güvenlik görevlisi/görevlileri görevlendirilebilir. Böylece; gidilen yerde (trafik kazası, yangın, ölüm vb.) kavga, kargaşa, saldırı, tehdit vb. durumlarla ilgilenecek veya hiç değilse sağlık çalışanlarına güven verecek, ilkyardım konusunda da eğitimli ve ambulans çalışanlarına da gerektiğinde yardımda bulunabilecek bir özel güvenlik görevlisi (hizmeti) sağlanabilir/sağlanmalıdır. ?Bir çok kazada olay yerine varan ambulans ve çalışanları saldırıya uğrayarak görevlerini yapamamaktadır??

2-      Acil Servislere ve diğer hastane kısımlarına Sağlık Bakanlığı?na bağlı olarak özel güvenlik görevlileri alınabilir/alınmalıdır veya sayısı ve niteliği attırılabilir. Çünkü bu yerler, genelde kalabalıktır ve insanların agresif-asabi oldukları yerlerdir. Bu yerlerde kullanılan tıbbi malzemeler bir saldırı aracı olarak ta kullanılabilmektedir. Bu durum doktorların motivasyonunu-performansını da etkilemektedir.

3-      Hastane içerisinde devriye hizmeti verilmelidir. Bu sayede sadece şiddet olayları değil aynı zamanda hırsızlık, tehdit, hastane mallarına zarar gibi birçok durumunda önüne geçilir?.

Sonuçta genel kolluğun (polis, asker) genel asayiş ile ilgilenmesi zorunluluğu, bazı kurumların kendi güvenliklerini kendilerinin sağlamasının gerekliliği ve kolaylığı sağlık kurumlarında özel güvenliğin önemini ve gerekliliğini arttırmıştır. Buna çarpıcı bir örnek ise; geçmişte tümüyle askerlerle korunan GATA?nın bile, günümüzde, bazı bölümlerinin güvenliği için özel güvenlik görevlisi alımına gitmiş olmasıdır.

   

2 Yorum to “Sağlık Çalışanlarına Şiddet Ve Özel Güvenlik”

  1. RECEP says:

    ÖZEL GÜVENLİK İSTİHDAMI ÖZEL SEKTÖRÜN ŞİRKETLERİN ELİNDE OLDUĞU SÜRECE ORALARDA ÇALIŞAN GARİBİM ÖGG LERİN ÖZLÜK HAKLARI GÜVENCE ALTINA ALINMADIKÇA BU ŞİDDET OLAYLARI DEVAM EDER BENCE ÖGG LERİN ÇALIŞMA ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİ VE BİR AN ÖNCE ÖZLÜK HAKLARINA KAVUŞMALIDIR

    • talip says:

      24 saat diliminde 3 personeli istihdamla işsizliğe kesin çözüm 🙂 Güv. personelinin ne kadar ücret aldığı, ne şartlarda çalıştığı vs. ne kanun yapıcıları nede taşeronu bağlıyor, orada güv. personeli var mı, var konunun özeti budur,

Yorum Yapın