Patlayıcı Madde Detektörlerinde Gelişmeler

27 04 2011 | Ekleyen: | Konu: Güvenlik Teçhizatı

(Security Management Dergisi Ağustos-2010 Sayısından alınmıştır)

Almanya?da bir araştırma kurumu sıvı bazlı patlayıcıların basit ve hızlı bir yöntemle tespit edilmesi için yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Bu yeni teknolojiyle, sıvı madde içeren şişelere mikro dalga ışınlar göndererek sıvıların elektrik yükü tutma derecesini ölçülecek ve TATP (Aseton ve Peroksid bazlı ev yapımı patlayıcı maddeler), alkol gibi patlayıcı ve parlayıcı maddeler 1 saniye gibi kısa sürede tespit edilebilecek.

Başka bir araştırma projesinde ise bomba arama köpeklerinin hassas burunları kopyalanmaya çalışılıyor. Köpek burunlarının hassasiyetinden ilham alınarak üretilen detektörlerin bir süredir kullanıldığı bilinmekte. Son zamanlarda mikro ve nano sistemlerdeki gelişmelerle köpek burunlarının bire bir taklit edildiği bomba detektörlerinin üretilmesi için çalışmalar sürüyor. Bu projeyle insan saçının binde biri kadar incelikte mikroelektromekanik cihazlarla bir TATP molekülünün dahi varlığı tespit edilebilecek.

Patlayıcı detektörlerinde yeni kullanılmaya başlanacak diğer bir teknoloji ise terahertz bandında ışın teknolojisi. İnsan vücüduna herhangi bir zarar vermeyen bu yöntemle eşyalar ve insanlar üzerindeki en küçük patlayıcı kalıntıları dahi 1 saniyeden az bir sürede tespit edilebilecek.

   

Yorum Yapın