ÖZEL GÜVENLİK EĞİTİMİNDE MESLEK YÜKSEK OKULLARININ ROLÜ ÇALIŞTAYI

24 02 2014 | Ekleyen: | Konu: Eğitim-Öğretim, Fuarlar Seminer ve Konferanslar

20-21 Şubat 2014 tarihleri arasında Ankara?da Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı koordinesinde Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği-GUSOD?un ev sahipliğinde ?Özel Güvenlik Eğitiminde Meslek Yüksek Okullarının Rolü? başlıklı bir çalıştay gerçekleşmiştir.

Çalıştaya Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlükleri Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Üniversitelerinde ?Özel Güvenlik ve Koruma Programı? bulunan Meslek Yüksek Okulu temsilcileri ile özel güvenlik sektör temsilcilerinden 100?ü aşkın kişi katılmıştır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanı Musa TİYEK ve GUSOD Başkanı Murat Köseresioğlu?nun açılış konuşmalarını müteakiben Özel Güvenlik Dairesinden Komiser Fazıl Açıkgöz tarafından hazırlık çalışmaları sürdürülen ?Özel Güvenlik Eğitimini Geliştirme Programı- ÖZGEP? hakkında bilgi sunulmuştur.

Bilahare;

GUSOD temsilcileri tarafından;

 • Para Nakli,
 • Konut-Site Güvenliği,
 • Endüstriyel Tesislerde Güvenlik,
 • AVM Güvenliği,
 • Havalimanı Güvenliği,

 Konularında özet bilgiler sunulmuştur.

Daha sonra,

 • Hacettepe Üniversitesinden Prof.Dr. Nuray Senemoğlu,
 • Sütçü İmam Üniversitesinden Prof.Dr. Ahmet Hamdi Aydın,
 • Gazi Üniversitesinden Alemdar Yalçın?ın moderatörlüğünde 3 oturum halinde;
 1. 1.       Özel güvenlik sektörünün hizmet verdiği değişik endüstrilere uygun olarak ihtiyacı duyulan özel güvenlik görevlisi, ara kademe yönetici ve üst düzey yönetici profili ve bu profile uygun donanım-birikim ihtiyacının dile getirilmesi,
 2. 2.       Özel güvenlik meslek yüksekokullarının özel güvenlik sektöründen beklentileri,

Özel Güvenlik meslek yüksekokulları öğrencilerinin staj yapmaları,

Özel Güvenlik meslek yüksekokulu mezunlarının sektörde istihdamı,

 1. 3.       Özel güvenlik sektörü ile meslek yüksekokulları işbirliğinin geliştirilmesi

1. ve 2.çalışma konularının görüşülmesi neticesinde ortaya çıkabilecek işbirliği alanlarına ilişkin fikirlerin oluşturulduğu/tartışıldığı oturumlar düzenlenmiştir.

İkinci gün, oturum moderatörleri tarafından her üç alandaki tartışma konularında yapılan tespit ve çözü önerileriyle ilgili sunumlar yapılmıştır. Bunların gözden geçirilip-değerlendirildikten sonra bir ?sonuç bildirisi? hazırlanacağı ve katılımcılara iletileceği bildirilmiştir.

Özel Güvenlik Daire Başkanı ve GUSOD Başkanlarının kapanış konuşmaları sonrasında da, katılımcılara, şimdiye kadarki uygulamalardan çok değişik,  oldukça şık bir tarzda düzenlenen ilk gün çekilen aile fotoğrafını da içeren bir dosya içinde ?katılım belgeleri? dağıtılmıştır.

Kamu ve Özel Sektör kuruluşu tarafından ortaklaşa olarak düzenlenen ve önemli sayıda temsilcinin katıldığı bu etkinliğin çok iyi bir ? kamu-özel sektör işbirliği? örneği olduğu, tarafların birbirini daha iyi tanıması ve kaynaşmasına vesile olduğu ve sektörün eğitim gibi önemli bir alanında somut önerilerin paylaşıldığı ve ortak anlayışın oluşmasına imkân sağlayacağı değerlendirilmektedir.

Bu çalıştayın, ele alınan ?eğitim? konusunda iyileştirici düzenlemeler yapılması ve bu amaçla da değişik ortamlarda benzeri yeni etkinlikler düzenlenmesine vesile olacağı düşünülmektedir.

5188 sayılı kanunun ilanının 10.yılı içinde gerçekleştirilen bu etkinlikle sektörün geleceği için güzel ve olumlu düşünceler  oluşması ile yeni gelişmelere yol açacağı beklenmekte ve umulmaktadır.

Bu çalıştayın gerçekleşmesinde emeği geçen kurum ve kuruluşlar gönülden büyük ve gerçek bir teşekkürü hak ediyorlar.

 

 

 

 

 

   

Yorum Yapın