Marketlerde Hırsızlık Yöntemleri

04 05 2011 | Ekleyen: | Konu: En Çok Okunanlar, Hırsızlıkla mücadele

Perakende sektöründe faaliyet gösteren her mağaza, boyutu ve faaliyet alanı ne olursa olsun mutlaka hırsızların tehdidi altındadır. Hırsızların çaldıkları her malın satış fiyatı kadar bir miktar doğrudan kârdan eksilir. Bunun yanında; işletmenin stok kayıtları ve sipariş sistemi bozulur, operasyonel ve güvenlik maliyetleri yükselir ve dolayısıyla satış fiyatları da artar.

Dünyanın her yerinde, çalınan ürünler küçük farklılıklar gösterse de, hırsızların çalma yöntemleri hemen hemen aynıdır.

Kıyafet içine gizleme; Hırsızların küçük boyutlu ürünleri çalarken kullandıkları en yaygın yöntemdir.

Genellikle, sonbahar ve kış mevsimlerinde giyilen palto, yağmurluk, ceket gibi kıyafetlerin cepleri kısıtlı miktarda ürünleri saklamak için kullanılmaktadır.

Bol kıyafetlerin içinde biraz daha büyük hacimli ürünlerin gizlendiği de görülmektedir. Kıyafetin  bol kesiminden faydalanarak çalınan ürünler, kol bölgelerinde, koltuk altında, iç çamaşırların içinde, bel kısmında saklanabilmektedir.

Ayrıca, organize olarak çalışan hırsızların kıyafetlerin içine özel olarak hazırlanmış gizli cepleri de kullandıkları görülmektedir.

Hırsızlıklar, özellikle tekstil departmanlarından yaptıkları hırsızlıklarda, kıyafetlerinin altına, çalınan ürünleri bir kaç kat halinde giymekte, üzerlerindeki eski ürünleri, mağazadaki yeni ürünlerle değiştirmektedirler.

Çanta içine gizleme; Hırsızların küçük boyutlu ürünleri çalarken kullandıkları diğer bir yaygın yöntemdir.

Hırsızlar, mağazadan çaldıkları ürünleri, dışarıdan getirdikleri veya mağaza içinde satılan çantaların içine veya başka mağazalardan getirdikleri alışveriş çantalarının içine  gizleyebilmektedirler.

Daha organize olan hırsızların, ürünlerin üzerindeki alarm etiketlerini etkisiz hale getirdiklerini düşündükleri folyo kaplı çantalarla mağazalara geldikleri bilinmektedir.

Daha büyük hacimli ve düşük fiyatlı ürün ambalajlarının içine küçük hacimli ve yüksek fiyatlı ürünleri gizleme; örnek olarak, bir koltuk ambalajının içine diz üstü bilgisayar saklamak, spor çantasının içine spor ayakkabısı, deterjan kutusu içine cep telefonu saklanması gibi yöntemlerin kullanıldığı görülmektedir

Bebek arabaları içine gizleme; özellikle bebek reyonlarından çalınan ürünlerin bebek arabalarına gizlenerek mağaza dışına çıkarıldığı  görülmektedir. Organize olaylarda, bebek arabaları değerli ürünlerin hırsızlığında kullanılmak üzere mağazaya getirilebilmektedir.

Eski satış fişiyle ikinci bir ürün çıkarmak; normal ödeme ile alınan bir ürünün mağazadan çıkarıldıktan sonra, aynı satış fişiyle aynı üründen ikinci bir tane daha alındığı ve önceki fişle mağazadan çıkarıldığı görülmektedir.  Çoğu zaman, çalınan ürün aynı gün veya bir sonraki gün iade edilerek parası geri alınmaktadır.

Mağaza içinde ürün tüketmek; özellikle gıda ve içecek reyonlarında ürünlerin yerinde tüketilmesidir.

Pahalı bir ürünün etiketini, benzer ancak daha ucuz bir ürünün etiketiyle değiştirmek;  Örnek olarak, et reyonundan alınan 3 kg biftek paketinin etiketinin, balık reyonundan alınan 1 kg hamsi etiketiyle değiştirilmesi, hamsi paketinin mağaza içinde bırakılarak kasadan çıkılmasıdır. Bu olaylarda genellikle mağaza kasiyerlerinden birisinin işbirliği yaptığı  görülmektedir.

Sahte veya çalıntı kredi kartıyla alışveriş yapmak; alışveriş bedelinin sahte veya çalıntı kredi kartıyla ödenmesi halinde, kartın asıl sahibi tarafından yapılan itiraz sonucu veya bankanın kartın sahte olduğunu tespit etmesi üzerine, banka tarafından  alışveriş bedeli mağazaya fatura edilmektedir.

Sahte parayla alışveriş yapmak; kasiyerlerin eğitimsizliğinden faydalanarak sahte parayla alışveriş bedeli ödenmekte, ancak gün sonu yapılan kontrollerde veya bankaya yapılan ödemelerde durum anlaşıldığında satış bedeli kaybedilmiş olmaktadır.

Yabancı para aldatmacası; Yabancı para kabul edilen mağazalarda, kasiyerlerin dalgınlığından veya eğitimsizliğinden faydalanarak, kasada kargaşa yaratarak (tantanacılık) değeri düşük para biriminin, değeri daha yüksek para birimi olarak kabul ettirilmesidir. Örnek olarak; alışveriş bedelinin Avro yerine, avro?ya çok benzeyen ve avro?nun onda bir değeri olan Norveç Kronu ile ödenmesi.

Tırnakçılık; kasada kargaşa yaratarak, mevcut nakit değerlerin el çabukluğu ile çalınmasıdır.

Kapkaç yöntemi; hırsızlık yapan kişinin çaldığı ürünle koşarak mağazadan uzaklaşmasıdır.

Alışveriş sepetiyle kapalı kasalardan farkedilmeden mağaza dışına çıkmak; personel ihtiyaçları nedeniyle mağazalarda mevcut kasaların tamamı açılmamaktadır. Kapalı kasalarda alınan önlemlerin yetersiz olması halinde, dolu sepetle  kapalı kasalardan fark edilmeden çıkılabildiği görülmektedir.

Kasıtlı olarak ürüne zarar vererek, ürünün hasar indirimli olarak satışa sunulmasını sağlamak; bazı firmalar, reyonlarda veya depoda hasarlanan ürünlerini yüksek oranlarda indirimli olarak satışa sunmaktadır. Bu fırsattan istifade etmek isteyen kişiler, almak istedikleri ürünleri hasara uğratarak, indirime girmesini beklemektedir.

Daha önce alınan bir ürünün kaybolan veya bozulan parçalarını, raflarda sergilenen ürünlerden temin etmek

Çalışanlarla işbirliği yapmak; hırsızların, mağaza çalışanlarıyla işbirliği yaparak hırsızlık yaptıkları sıkça görülen bir durumdur. Bu işbirliği yöntemlerinin bazıları aşağıdaki gibidir.

–      Ürünlerin kasada satışa dahil edilmemesi

–      Ürünlerin daha düşük fiyatla satışa dahil edilmesi

–     Çalışanın mağaza içindeki konumunu kullanarak, hırsızlık yapan müşteriye kasa çıkışına kadar eşlik etmesi,

–     Depoda ucuz fiyatlı bir ürünün kutusuna yüksek değerli ürün yerleştirdikten sonra, orijinal ambalaj görüntüsü  altında müşteriye teslim ederek müşterinin kasadan sorunsuz bir şekilde geçmesini sağlamak,

–     İndirime gireceği bilinen bir ürünün satışa çıkarılmayarak, indirim günü tanıdık bir müşteri aracılığıyla satın alınarak, düşük fiyattan  mağaza dışına çıkarılmasını sağlamak,

   

Yorum Yapın