Komple Vücud Arama Detektörleri

04 05 2011 | Ekleyen: | Konu: Güvenlik Teçhizatı

Komple Vücud Arama Detektörleri, son yıllarda en çok tartışmaya sebep olan güvenlik tedbirlerinden birisidir. Tüm itirazlara ve tartışmalara rağmen, başta ABD olmak üzere, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler güvenlik tedbirlerinin bir parçası olarak bu cihazları kullanmaya veya bu yönde denemelere devam etmektedir.

Halen, bu detektörlerin iki türü bulunmaktadır.

Milimetrik Dalga Tarayıcı

40 saniye süreyle insan vücudu etrafında kısa dalga elektro manyetik dalgalar yayımlar. Dalgalar, elbiselerden geçerek insan derisinden yansıma yapar ve insan vücudunun imajını ekran üzerine yansıtır ve kişinin üzerinde saklanmış olan tehlikeli cisimler tespit edilir. Cihazın yayımladığı ışınların enerjisinin bir cep telefonunun enerjisinin 10 binde biri kadar olduğu bilinmektedir. 

Yansıyan Dalgalı Tarayıcı

20 saniye süreyle iki adet düşük seviyeli x-ray ışını yayımlar ve vücud üzerinde herhangi bir metal cisim olması halinde ışınlar geriye yansıyarak, saklanan cisimlerin görüntüsü  ekran üzerinde belirir. Her işlemde üretilen radyoaktif ışın miktarının, her yolcunun bir uçak yolculuğunun iki dakikasında aldığı ışına eşit olduğu bilinmektedir.  

Komple vücud arama detektörleri,  insan vücudunun ayrıntılarını göstermesi nedeniyle özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği, bu görüntülerin başka ortamlara transfer edilebileceği gibi nedenlerle bir çok eleştiriye maruz kalmaktadır. ABD?deki uygulamalarda, fiziken kontrol noktasında bulunan güvenlik personelinin elde edilen imajları görmesi, imajları gören görevlilerin ise ilgili şahsı fiziken görmesi engellenmiştir. Ayrıca, elde edilen görüntülerin temiz olduğu sürece depolanmaması, kaydedilmemesi, transfer edilmemesi için idari tedbirlerin alındığı açıklanmaktadır. 

Tüm açıklamalara rağmen, komple vücud arama detektörlerine yönelik eleştiri ve protestolar devam etmektedir. Buna karşılık, üreticiler de bu eleştirileri karşılayacak düzenlemeler üzerine çalışmaktadırlar. Örnek olarak, Almanya?da deneme safhasında olan bir yazılımla detektörün ekranında kişilerin sanal çıplak görüntüleri yerine, karikatür şeklinde grafik görüntüleri yer alacak. 

   

Yorum Yapın