Kimyasal, Biyolojik ve Radyolojik Saldırılarda Ne Yapılmalı?

04 05 2011 | Ekleyen: | Konu: Bina Güvenliği, Can Güvenliği, En Çok Okunanlar, Güvenlik Uzmanlık Alanları, KBR Saldırıları

On yıllardan beri her türlü terör saldırısına sahne olmuş ülkemizde, terör örgütlerinin her zaman gündeminde olan, ancak şimdiye kadar hiç yeltenmedikleri bir yöntem varsa o da, kimyasal, biyolojik ve radyolojik (KBR) saldırılardır.  Her ne kadar ülkemizde olmasa da, çeşitli örgütlerin dünyanın başka ülkelerinde bu tip saldırıları gerçekleştirdikleri de bilinmektedir.

Örnek olarak, Japonya?da bir metro hattına sarin gazı saldırısında 5000?den fazla kişi etkilenmiştir. Moskova?da bir parka bırakılan kutudan radyolojik madde çıkmıştır. 11 Eylül?den hemen sonra, ABD?de belirli adreslere şarbon (antrax) gönderilmiştir.

Dolayısıyla, her dünya vatandaşı gibi, Türk vatandaşı da bu saldırılara açıktır ve bu gibi durumlarda ne yapılacağı konusundaki bilgilere yaygın bir erişim mümkün değildir.  Bu sayfada, KBR saldırılarına karşı bireysel olarak hangi tedbirlerin alınabileceği üzerinde durulacaktır.

Kimyasal madde saldırıları

Kimyasal madde; insanlarda ve çevrede zehirleyici etki yaratan sıvı, gaz ve katı formunda zehirli veya tehlikeli maddelerdir. Patlayıcılarlar, sprey cihazlarıyla, silahlarla veya teröristler tarafından geliştirilen her türlü vasıta ile ortama salınabilirler. 

Bir kimyasal madde saldırısının emareleri;

 • Aynı yerde çok sayıda insanın göz sulanması, nefes alma zorluğu, başağrısı ve kusma belirtileriyle hastalanması
 • Belirgin bir neden olmadan aynı anda bayılan insanların olması
 • Bir çok kuş, balık ve küçük hayvanın hastalanması veya ölmesidir.

Ne yapmalıyım?

Eğer bir binanın içindeyseniz ve emareler binada kimyasal madde sızıntısı olduğunu gösteriyorsa, kirletilmiş bölgeyi kullanmadan, ağzınızı ve burnunuzu ıslak bir havluyla kapatarak derhal binadan çıkın.

Binadan çıktıktan sonra, rüzgardan kaçınarak emniyetli bir bölgeye veya binaya sığının.

Eğer araba içindeyseniz, pencereleri kapatın ve bölgeden uzaklaşın. Evinize, ofise veya en yakındali güvenli bir binaya sığının. Eğer, arabanızla bölgeden uzaklaşamıyorsanız, klimayı, camları ve kapıları kapatın ve sızdırmazlığı sağlamaya çalışın.

Kimyasal saldırıdan etkilendiğini gördüğünüz kişilere ilk yardım uygulaması yapmayın, siz de etkilenirsiniz. Derhal sağlık ekiplerini yaralı hakkında bilgilendirin.

Eğer kimyasal saldırıdan etkilendiyseniz, elbiselerinizi çıkarıp bir naylon torbaya koyun. Bol su ve sabunla yıkanın. Sağlık birimlerini durumunuz hakkında bilgilendirin.

Biyolojik madde saldırısı

Biyolojik madde, insanların hasta olmasına neden olan virüsler, bakteriler ve mikroplardır. Biyolojik saldırı, insanların hastalanmasını sağlamak için bu mikro organizmaların ve biyolojik toksinlerin kasıtlı olarak, spreylerle, su ve gıdalara bulaştırılarak ortama salınmasıdır.

Biyolojik saldırı nasıl anlaşılır?

 • Normal olarak ortamda bulunmaması gereken, pudramsı ve jel formatında maddelerin bulunması,
 • Sağlık birimlerinde aynı hastalıktan çok sayıda insanın tedavi talebinde bulunması,
 • Biyolojik saldırı veya salgın hastalık olduğuna dair resmi açıklama yapılması,

Biyolojik saldırının teyid edilmesi, virüs, mikro veya bakterilerin kuluçka süresi olduğundan normal olarak belirli bir zaman alır.

Ne yapmalıyım?

 • Semptomları öğrenin ve takip edin. Sizde de görülüyorsa, sağlık birimlerine müracaat edin.
 • Hastalığa yakalanmamak ve diğerlerine yaymamak için hijyen kurallarına riayet edin.
 • Hasta olduğunu bildiğiniz kişilerden uzak durun.

Eğer, mektup veya paketle tebeşir tozuna benzeyen bir maddeyle karşılaşırsanız bunun şarbon olma ihtimali yüksektir. Bu durumda;

 • dokunmayın,
 • üstünü örtün
 • etrafını boşaltın
 • koklamayın
 • havalandırmayı kapatın
 • maddeyle emas eden uzuvlarınızı bol su ve sabunla yıkayın

Radyolojik Saldırı (Kirli Bomba)

Radyolojik saldırı, radyoaktif maddelerin patlayıcı maddelerle aktif hale getirilerek ortama salınmasıdır. Radyoaktif maddeler, alfa, beta ve gama ışınları üretir. Bu ışınların çeşitli maddelere nüfuz etme dereceleri resimde gösterilmiştir.

Alfa ışınları; insan derisine nüfuz etmediğinden vücutta bir hasar yaratmaz. Ancak, besinler yoluyla alınan, açık yaralara temas eden alfa ışınları öldürücü hasarlar yaratabilir.

Beta ışınları; deriye nüfuz edebilir. Deri üzerinde uzun süre kalan beta ışınları, vücuda ağır hasar verebilir.

Gamma ışınları (X-ray), havada kalarak uzun mesafelere ulaşabilir.  Vücuda nüfuz edebilir ve hücre yapısını bozabilir. Kurşun ve beton gibi ağır malzemeler dışında gamma ışınlarının bloke edilmesi mümkün değildir.

Radyoaktivite insanları nasıl etkiler?

İnsan vücudundaki az sayıdaki hücre kaybı, vücut tarafından yenilenebilir. Ancak, tahrip olan hücre sayısının fazla olması, organların çalışmamasına neden olur. Radyosyon hastalığının belirtileri, baş dönmesi, kusma ve deri yanıklarıdır. Radyoaktivite sonucu etkilenen hücreler, bir süre sonra kanser hücrelerine dönüşür. Bu dönüşüm yıllar sonra dahi ortaya çıkabilir.

Radyolojik saldırı nasıl anlaşılır?

Bir patlayıcı maddenin içine yerleştirilmiş radoaktif maddenin varlığı ancak ölçüm cihazlarıyla anlaşılır.

Ne yapmalıyım?

Radyolojik madde olduğunu öğrendiğiniz yerden en az 100 m uzağa ve yüksek kesimlere doğru, rüzgarın ters istikametinde uzaklaşın.

 

Kapalı bir mekandaysanız, dışarıya çıkmayın. Klimaları ve pencereleri kapatın, bulunduğunuz yeri izole edin. 

Eğer radyasyona maruz kalmanız kaçınılmaz ise, bunun en az sürede olmasını sağlayın. Bölgeden uzaklaşın ve bir binaya sığının.  En kısa sürede elbiselerinizi çıkarın, plastik bir torbaya koyun, bol su ve sabun kullanarak yıkanın.

   

Yorum Yapın