Kamera broşürlerinde kullanılan terimler ne anlama geliyor?

28 04 2011 | Ekleyen: | Konu: Güvenlik Teçhizatı

CCTV sistemleri, kurulum ve idame masrafları açısından fizikî güvenlik sistemlerinin en pahalı bileşenlerinden birisidir.  Üstelik, bir kez kurulduktan sonra tasarım aşamasında yapılan hataların düzeltilmesi, çoğu kez kurulum aşamasında yapılan masraflardan daha maliyetli olmaktadır. Tasarım aşamasında karar verilmesi gereken en önemli hususlardan birisi, tedarikçiler tarafından önerilen kameralar arasından en doğru kameranın hangisi olduğunu seçmektir. 

Ancak, CCTV sistemi için araştırma yapan güvenlik müdürü?nün masasında biriken kamera broşürlerini anlamak, adeta yeni bir dil öğrenmeyi gerektirmektedir. Üstelik bu dil, İngilizce, Rusça veya başka bir dünya dili değil, sadece elektronik güvenlik teknisyenlerinin ve uzmanlarının anlayabileceği bir çok kısaltmadan, adeta rastgele yan yana gelmiş rakamlardan ve harflerden oluşmaktadır. Hatta çoğu zaman, kamerayı tanıtmaya gelen pazarlama elemanı dahi bu dili bilmemektedir.

Öyleyse, aşağıdaki gibi bir broşürle karşılaşan güvenlik müdürü, doğru kamerayı nasıl seçecektir?

 

Esasen Güvenlik Müdürü?nü en çok ilgilendiren konu; olayların tespit ve teşhisi için hangi kameranın yeterli olduğudur. Broşürdeki bir çok konu, teknisyenlerin ihtiyaç duyacakları bilgilerden oluşmaktadır.

Güvenlik Müdürü?nün kameraların özellikleri konusunda ihtiyaç duyabilecekleri bazı temel bilgileri web sitemizde yer verdiğimiz aşağıdaki sayfalarda bulabilirsiniz.

Kameralarda lensler ve görüntü sensörleri

Kameralarda minimum ışık düzeyi ihtiyacının hesaplanması  

Kameralarda görüntü kalitesi ile ilgili terimler

Bu bilgilerden faydalanarak, kamera broşürlerindeki bilgilerin tercüme edilmesiyle ilgili bir kaç örneği aşağıda bulabilirsiniz. Kamera broşürlerinin bu örneklere benzer şekilde incelenmesi ve satıcı firma ile müzakere edilmesi, kameraların doğru özellikte seçilmesi ve dolayısıyla hedeflenen güvenlik tedbirlerinin alınmasını sağlayacaktır.   

Örnek-1

Bu broşüre göre, kameranın görüntü sensörü 1/3 inç, renkli ve görüntü netliği yüksek diyebileceğimiz bir oran olan 480 çizgiden oluşuyor.  NTSC 768×494 değerinden bulunan 380 bin piksel sayısı da bu netlik derecesini doğruluyor.

Yukarıdaki örnekte, minimum ışık ihtiyacı, renkli çekim sırasında f/1.2 mercek açıklığında, diğer bir ifade ile azami mercek açıklığında, 0,7 lüks olarak verilmiştir. Bu ışık miktarı, geceleri sadece dolunay tarafından sağlanan ışık miktarından (1 lüks) daha düşük olup, dolunay devam ettiği sürece kameranın görüntü almaya devam edebileceğini işaret etmektedir. Kameranın siyah/beyaz moduna geçirilmesi halinde ihtiyaç duyulan ışık miktarının daha az (0,5 lüks) olacağı da broşürden görülmektedir.

Ayrıca, broşür bize bu hususun otomatik ışık seviyesi kontrolü (AGC) özelliğinin ?on? durumunda olması halinde sağlanabileceğini söylemektedir. 

Automatic electronic shutter, on/off terimi ise, kameranın enstantane hızını otomatik olarak düzenleyebileceğini, ancak bu özelliğin ?on? durumuna getirilmesi gerektiğini anlatmaktadır.  Broşürün bu konuda söylediği diğer bir husus ise, enstantane hızının saniyenin yüzbinde birine kadar bir hıza ulaşabileceği, ışık seviyesinin azalmasına rağmen, kameranın diğer özelliklere de bağlı olarak, düşük  ışık seviyelerinde dahi net görüntü alınabileceğidir. 

Kameranın arka plan ışık düzeltmesi (BLC) özelliğinin de olduğu ve bu özellikten faydalanmak için on/off seçeneğinin bulunduğu da broşürden anlaşılmaktadır.  

Örnek-3

Kameraların sağladığı imkânlar ne olursa olsun, kameranın monte edildiği çalışma ortamının şartları sistemin devamlılığı açısından önemlidir. Aşağıdaki örnekte, örnek bir kameranın verimli çalışma ortamının şartları verilmiştir. İklim koşulları dikkate alınarak, bu limitlerin dışına çıkılması ihtimali olup olmadığının değerlendirilmesi, hava şartlarının bu limitler dışına çıkma ihtimalinin olması halinde kamera muhafazası kullanılması veya ortam ısısının düzenlenmesi gibi ilave tedbirler alınması gerekmektedir.   

   

Yorum Yapın