Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar

15 03 2012 | Ekleyen: | Konu: En Çok Okunanlar, Güvenlik Müdürleri İçin

GÜVENLİK HİZMETLERİNDE ZOR/PROBLEMLİ ŞAHISLARIN ETKİSİZLEŞTİRİLMESİ İÇİN BİR TAKTİK:

ONLARI EĞİTMEK

Eğitim, yaşanabilecek sorunların önüne geçmek için kişilerin belli bir süre önceden kasıtlıca biçimlendirilmesi sürecidir.

Güvenlik hizmeti sunduğumuz kurum/kuruluşlarda, buralara dışarıdan gelen kişilerin (misafirlerin) ve buralardaki çalışanların, gerçekleştirilen güvenlik uygulamalarına tepki vb. göstermeleri durumunda hiç değilse bir sonraki karşılaşmada sorun çıkarmalarını ve karşı duruşlarını önlemenin yollarından biri, problem sürecinde ve hemen sonrasında sıcağı sıcağına kişileri eğitmektir.

Problemin yaşandığı anda, problemi çıkaran kişilere, davranışlarının ?yanlış, hatalı, düzeltilmesi gereken, düşünülmeden yapılan vb.? davranışlar olduğunun saygı ölçüleri içerisinde profesyonelce anlatılması / fark ettirilmesi,  o anda yaşanan problemin o kişiler buraya daha sonra tekrar geldiklerinde bir kez daha yaşanmaması için etkili bir yol olabilecektir. Özel güvenlik personelimiz böyle anlarda kişilere, karşı çıkışlarının/tepkilerinin nedenini saygı ölçüleri içerisinde etkili bir ses tonuyla sormalı ve ?yasak?, ?yönetimin talimatı?, ?işimizden oluruz?, ?uymak zorundasınız? gibi kelimeleri/cümleleri kullanmadan uygulamanın mantıklı gerekçelerini-zamanı varsa-en kısa şekilde anlatmalıdır. Bu, kişiler üzerinde etki bırakabilecek yöntemlerden sadece birisidir. Davranışının yanlış, hatalı, düzeltilmesi gereken ve düşünülmeden yapılan bir davranış olduğunu ve bütün bunlara rağmen özel güvenlik görevlilerinin kendisine son derece profesyonelce yaklaştığını ve saygı ölçüleri içerisinde hareket ettiğini gören / düşünen / fark eden kişiler aynı sorunu daha sonra tekrar çıkarmaktan çekinebileceklerdir: utandıkları, hak verdikleri, kabul ettikleri veya ikna olmamalarına rağmen sorun çıkmasını istemedikleri için. Buna, özel güvenlik görevlisinin kişileri eğitmesi denir. 

Sorunun, özel güvenlik personelimiz tarafından, bulunulan noktada zaman yokluğu veya ciddi direniş vb. nedeniyle çözülememesi durumunda da özel güvenlik personelimiz durumu ve kişiyi yöneticisine bildirmeli ve taktik olarak adlandırdığımız eğitim sürecini bundan sonra bu yönetici sürdürmelidir. Özel güvenlik personelimiz görevini yapmış ve problemi tespit etmiştir; bundan sonra devreye güvenlik yöneticimiz girmelidir. Soruna neden olan kişi güvenlik yöneticimiz tarafından bulunmalı, etkili iletişim becerilerinin kullanılması ve politik davranışlar sergilenmesi suretiyle kişilerin eğitilmesine çalışılmalıdır. Özel güvenlik yöneticimiz, sorunu yaratan kişiye ?sen saygısızlık yaptın ama biz sana saygısızlık yapmayacağız? cümlesini kurmadan ama hissettirerek:

?Efendim, rahatsız ettiğim için üzgünüm. Ben güvenlik yöneticisi ………….. . Az önce arkadaşlarımızla bir problem yaşadığınızı öğrendim. Rahatsız etmiyorsam bana yaşananları anlatabilir misiniz? Arkadaşlarımızın size yönelik nasıl bir yanlışları olduğunu öğrenmek ve gözden geçirip düzeltmek isterim…….?   

türünden politik cümleler kurarak ve görünürde hak verir tarzda yaklaşması ve sorunu yaratan kişiye, onu rahatsız etmeden güvenlik ile ilgili kararlılığı göstermesi / onu etkilemesi / davranışının yanlışlığını hissettirmesi / utandırması / ikna etmesi o kişinin aynı problemi daha sonra tekrar yaratmasını önleyebilecektir. Mağlup olmasına rağmen bunu kabul etmek istemese de, olasılıkla, aynı direnci tekrar göstermeyebilecektir. 

Böylelikle, özel güvenlik personelimizin eğitmeyi başaramadığı kişiyi özel güvenlik yöneticimiz eğitmiş olacak, problemin çözümü için ekip halinde mücadele edilmiş olunacaktır.

?Teslim olmayan, ancak kaba kuvvete ve saygısız davranışlara da başvurmayan ve kendini kabul ettirmek için ?baskıcı? davranışlar sergilemeden etkin güvenlik hizmeti sunabilen özel güvenlik ekibi olmayı başarmak? suretiyle önemli hedeflere ulaşılacak; güvenlik hizmeti sunulan kurum/kuruluşların güveni kazanılacak, güvenlik hizmetinin etkililiği artacak ve hizmet sunulan kurumun prestijini korumasına ve arttırmasına katkıda bulunulacaktır. Zaten görev budur. 

Hüseyin Aras

Öğretim Görevlisi

T.C.Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi

Avanos Meslek Yüksekokulu

Özel Güvenlik ve Koruma Programı

haras1974@gmail.com

 

   

3 Yorum to “Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar”

  1. […] Özel Güvenlik Dünyası / Hüseyin […]

  2. […] Kaynak : Özel Güvenlik Dünyası / Hüseyin ARAS […]

  3. omer says:

    Anlatilsa kitap yazılacak binlerce suistimal bu sektör eğit eğit ben zirvedwyim olm sen kime bahane buluyosun diyecek aydınlar ordusu çok yol katetmemiz gerekiyor.

Yorum Yapın