Acil Durum Planlamasında Kurumlararası İşbirliği

04 05 2011 | Ekleyen: | Konu: Güvenlik Müdürleri İçin

ABD?deki sağlık kuruluşlarının acil durumlarda karşılıklı yardımlaşma için oluşturdukları yerel organizasyonlar  (Security Management Dergisi Temmuz-2010 Sayısından alınmıştır)

ABD?nin İdaho şehrindeki sağlık kuruluşlarından birinin Acil Durum Yöneticisi, hastanenin acil durumlarda ihtiyaç duyabileceği ürünlerin tedarik çalışması sırasında, diğer hastanelerin de aynı ürünleri tedarik etmeye çalıştığını ve bölgedeki tek tedarikçinin kısıtlı sayıdaki bu malzemeyi diğer hastanelere de pazarlayarak fiyatı artırmaya çalıştığını öğrenir. Bu gerçekten yola çıkarak başlayan işbirliği arayışları sonucunda, 250 km.lik bir alandaki 12 sağlık kuruluşu acil durumlarda iş birliği yapmak üzere  Güneydoğu İdaho Sağlık Kuruluşları Koalisyonunu kurarlar ve acil durumlar için beraber planlama, tatbikat ve müdahele çalışması yapmaya başlarlar.  

Koalisyonun, acil durumlara hazırlık kapsamında sağladığı sinerji, ekonomi ve etkinlik ülkenin Sağlık Bakanlığının da dikkatini çeker ve her hastanenin benzer bir koalisyonun üyesi olmasını tavsiye ederek, bakanlık olarak bu konuda maddi destek sağlayabileceklerini ve politikalar belirleyeceğini ilan etmiştir. Bakanlığın liderliğinde ülke çapında benzer koalisyonlar kurulmaya başlanmıştır.

Uygulamada, koalisyon üyeleri arasında, ortak acil durum  tatbikatları yapılması, acil durumlarda karşılıklı malzeme ve personel transferleri, stok bilgilerinin paylaşılması gibi hususlar taahhüt edilmekte ve protokollerle imza altına alınmaktadır.  Koalisyonlar, hastanelerin kendi imkânlarını aşan acil durumlarda, birbirlerine sağlık ekibi ve malzemesi göndermeyi, acil müdahale gereken hasta bilgilerini paylaşmayı prensip olarak kabul etmektedirler.

Koalisyonların daha verimli olması için, mevcut kaynakların durumu ile ilgili bilgilere eş zamanlı olarak erişilebildiği bilgisayar yazılımları da piyasaya çıkmış olup, Sağlık Bakanlığı koalisyonlara maddi yardımın birinci şartı olarak bu yazılımlara sahip olmayı şart koşmuştur.

Bu hazırlık seviyesi, acil durumlarda çok sayıdaki yaralı ve hastaların boş yatak kapasitesine göre uygun hastanelere tahliyesini sağlayarak, hem kısıtlı zamanın çok iyi şekilde kullanılmasını, hem de bölgedeki kaynakların en ekonomik şekilde ihtiyaç sahiplerine tahsis edilmesini sağlamaktadır.

   

Yorum Yapın